Brīnišķīgā satura portāls dgramata.lv

Meklet

ZILOŅU DĀRZS

Grāmata pievienota: 21.11.12
 
Izdevējs:
Dienas Grāmata
Iesējums:
cietie vāki
Autors:
Lilija Berzinska
Lapaspušu skaits:
168
Platums:
145
Augstums:
217
Cena:
3.36 Eur
Izdošanas gads:
2012

Ar autores ilustrācijām

Bērnu grāmatu klāstam pievienojusies jauna grāmata — gaišs, sirsnīgs un aizraujošs stāsts ZILOŅU DĀRZS ar izteiksmīgām autores ilustrācijām — un ļoti īpaša, uzreiz iemīļojama tās varone — maza meitene, vārdā Ulle. Stāstā netrūkst fantāzijas un piedzīvojumu, tomēr pirmām kārtām tas ir gluži ticams vēstījums — patiesībā, nopietns — par šodienu, par mums, mūsu bērniem.

Mazā Ulle kādudien izrādās pavisam nozaudējusies, gluži viena pasaulē, taču itin bezcerīgajā situācijā mazajai knīpai palīdz lielā dūša un dzīvā interese par pasauli apkārt, uzmanīga tās vērošana, uzstājīga dzīves pētīšana. Viņa ir apņēmības pilna atrast savus pazudušos vecākus un ceļojumā viņai veicas satikt daudzus neparastus draugus — suni no mājās ar tālskati, Efeju, kuras dārzā dzīvo ziloņi, un daudzus citus. Tomēr dzīvē visādi var gadīties, arī tik drosmīgai un gudrai meitenei kā Ulle…

Lilija Berzinska (1978) tulko daiļliteratūru un zīmē ilustrācijas bērnu grāmatām. Viņas pirmā pasaku grāmata NEZINĀMAIS BĒRNS (Zvaigzne ABC) klajā nāca 2009. gadā. 2010. gadā iznāca viņas ilustrētā Kristīnes Sadovskas grāmata bērniem PAR ĶEPĀM, ASTĒM UN ZVĒRIEM NEPARASTIEM. Nebakadnukaķa stāsti (Dienas Grāmata).

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu

Māksliniece Katrīna Vasiļevska

Tieši līdzās upei aizvijās maza, šaura ieliņa. Vasaras tveicē tās bruģi sedza dzeltenpelēki putekļi — gluži kā smalku modesdāmu vaigus klāj pūderis —, bet rudenī, kad caurām dienām lija, bruģis kļuva tik spīdīgs un gluds, ka tajā varēja ieraudzīt mākoņu atspulgus un, ja lūkojās īpaši vērīgi, tad arī pa kādai kaijai.
 Ieliņai gar vienu pusi slējās nelielu māju rinda. Katru namiņu ieskāva žogs, bet iekšpus žoga kuploja ābeles, ziedēja puķes un sulīgi zaļā mauriņā kā salas pletās ogu krūmi.
 Upe ieliņas otrā pusē plūda liela un rāma. Laiku pa laikam, cienīgi aizslīdot, to sakustināja kāds kuģis, prāmis, jahta vai laiva; tie peldēja te no jūras, kas slēpās tālumā un no ieliņas nemaz nebija ieraugāma, te uz jūru. Īpaši miglainās dienās vai arī rudens pēcpusdienās, kad pavisam agri satumst, kuģu un prāmju klātbūtni varēja samanīt vien pēc to tauru skaņām, kas neredzamas kūņojās kaut kur gaisā kā tādi pasaku radījumi, kamēr šo skaņu radītāji lēni un cieņaspilni peldēja, šķeļot upes ūdeņus un kaut kādā neizdibināmā veidā neapmaldoties.
 Mazās, šaurās ieliņas namu rindā bija arī kāda īpaša māja. Tai bija divi stāvi un plaša veranda ar stikla sienām. Verandā stāvēja vecs tālskatis.
 Šajā mājā dzīvoja suns, kurš labprāt stundām ilgi sēdēja stiklotajā telpā, lūkodamies tālskatī un domādams sarežģītas un lielas domas.

Upes otrā pusē bija osta.
 Osta kā jau osta — ar visām pasaules ostām raksturīgo zivju smārdu, krāvēju sasaukšanos, kaiju majestātisko planēšanu vējā un alkatīgo rakņāšanos ostas miskastēs, sētas runču kautiņiem un vietējo dzērāju dūru vicināšanu, lielu un mazu kuģu, pacēlāju un strādnieku rosīšanos.
 Laiku pa laikam no šīs ostas izbrauca arī pasažieru kuģi — tie devās kaut kur tālumā, uz vietām, par kurām vietējiem iedzīvotājiem nebija ne jausmas, ne intereses. Dažreiz šie pasažieru kuģi liegi un bezrūpīgi rikšoja pa viļņu mugu­rām, priecīgā nepacietībā traukdamies uz priekšu un aiz sevis atstādami līksmu cerību vagu, kas nopakaļ kuģim kā taka aizvijās pa upi tālāk uz jūru.
 Bija arī reizes, kad pasažieru kuģi vilkās lēni un smagi, kā lielu un melnu bēdu kravu vezdami, dobji nopūzdamies un bez prieka un cerībām peldēdami pretī apvārsnim. Tādos brī­žos pat miskastes kaķi kļuva pelēkāki, bet ostas strādnieki vēl vairāk saguma, it kā tos pie zemes spiestu tā pati nasta, kas kā neredzami blīvs mākonis ieskāva skumjos kuģus.
 Kādu dienu — un tas bija precīzi nedēļu pēc kārtējā skumjā kuģa aizbraukšanas — ostā uzradās maza meitenīte. Dažs labs vietējais viņu bija manījis jau pāris dienu iepriekš — mazā ar bažīgi sarauktu pierīti un laiku pa laikam do­mīgi urbinādama snīpi bija klimtusi pa šaurajām ieliņām. Taču, ja kāds mēģināja izdibināt, ko viņa šeit dara un vai nav apmaldījusies, viņa cieši saknieba lūpas, caur pieri nopietni paskatījās uz jautātāju un aši devās prom. “Re, kā! Vecāki tādam mazulim jau ir iemācījuši nerunāt ar svešiniekiem. Tas gan gudri darīts!” cilvēki nodomāja un jau pēc brīža pievērsās citām lietām.
 Meitenīte bija gadus sešus veca, lazdu riekstu krāsas matiem un medus krāsas acīm, tērpusies rūtainā kleitiņā, kurai virsū bija uzvilkts pelēkbrūns džemperis, bet šķērsām pār krūtīm bija pārlikta tumšzila soma. Viņas seja pauda gan raizes, gan nopietnību un negrozāmu apņēmību. Līdzīga sejas izteiksme bija arī mazam plīša lācītim, ko viņa turēja, cieši piespiedusi sev klāt.

Līdzīgās grāmatas:
Jānis Joņevs
Māra Zālīte
Guna Roze
 
Lilija Berzinska
Filips Rufs
Iveta Harija meita
 
Andra Manfelde
Māris Bērziņš
Lilija Berzinska