Brīnišķīgā satura portāls dgramata.lv

Meklet

MANAS VAKARDIENAS ŠODIENĀS

Grāmata pievienota: 11.11.24
 
Izdevējs:
Dienas Grāmata
Iesējums:
cietie vāki
Autors:
Ēriks Hānbergs
Lapaspušu skaits:
416
Platums:
157
Augstums:
217
Cena:
9.65 Eur
Izdošanas gads:
2024

Ar Agra Liepiņa ilustrācijām

“Kad iesoļoju astoņdesmitgadē, beidzās mans aktīvais žurnālista laiks, algas darbs, bet turpinājās mans prieks — rakstīšana. Tagad — pēc deviņdesmitgades — esmu saveidojis īsinātos kopotos rakstus, kuros uz padarīto raugos cikliski: Ēriks žurnālistos, Ēriks rakstniekos, Ēriks lauku sētā, Ēriks Latvijas bērzos, Ēriks omulībās un pārsteigumos… Uzskatu, ka vienmēr ir jācenšas turēties optimismā, izlikties varošākam un jaunākam un priecāties par kaimiņu prieku. Šķiet, ka izdodas.”
Ēriks Hānbergs

 

Rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs (1933) ir vadījis vienu klubu (Omulības, to pašu uz pusēm ar Jāni Ķuzuli), apbalvots ar diviem ordeņiem, beidzis trīs mācību iestādes, strādājis četros laikrakstos, darbojies vismaz piecās žūrijās, bijis ievēlēts sešās valdēs un padomēs, saņēmis prēmijas, goda nosaukumus, piemiņas zīmes un medaļas. Ielūkojies simtu simtos Latvijas ciemos un pilsētās, bet nozīmīgākās dzīvesvietas bijušas Birzgalē, Liepājā un Rīgā. Sarakstījis pats vai kopā ar līdzautoriem vairāk nekā 60 grāmatas, bukletus un prospektus, kuru kopējā tirāža tuvojas miljonam.

 

Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis

Grāmata izdota ar LR ZM Lauku atbalsta dienesta un AS “Latvijas Finieris” atbalstu

Liktenīgā glāze 

Pēc studijām pāris gadus strādāju Liepājas Pedagoģiskajā institūtā. Biju laborants literatūras kabinetā un mācīju latviešu valodu krievu studentiem.
 Divi notikumi mani attālināja no skolotāja profesijas.
 Pirmais — aizdošanās Kazahijas plašumos.
 Otrais — īslaicīgs dienests padomju armijā.
 Simt cilvēku grupā, kurā bija studenti, strādnieki un ierēdņi, aizbraucu vākt ražu jaunapgūtajās zemēs. Tie bija piedzīvojumiem pārpilni mēneši.
 Kad pārrados, mani iesauca divmēnešu dienestā. Mūs aizveda uz Priekules kazarmām.
 Satrāpījos kopā ar Liepājas pilsētas laikraksta “Komunists” redaktoru Viktoru Zariņu un republikāniskā laikraksta “Cīņa” korespondentu Liepājā Zālamanu Eidusu. Sapazinos ar īslaicīgā dienesta līdzbiedriem — literatūrzinātnieku Vilni Eihvaldu un teātra gudrinieku Gunnaru Treimani.
 Kazarmas bija pilnas ar rezerves virsniekiem no Latvijas malu malām: gan bijušie frontinieki, gan pēc kara pie virsnieku zvaigznītēm tikušie. Es — vienīgais ierindnieks ar melnajiem uzplečiem. Bet jau skaitījos jaunākā oficiera činā. Kad būšot nokalpojis pāris mēnešus, tad tikšot pie leitnanta zvaigznītes.
 Manus dienesta biedrus, kad viņi klaiņoja pa Priekuli vai aizdevās uz Liepāju, patruļas neapturēja. Bet tiklīdz es parādījos viens pats, tūdaļ ņēma ciet un tērpināja, kālab bez oficiāla papīra esmu ārpus karaspēka daļas. Tad nu mani kā pulka dēlu draudzīgie rezerves virsnieki aicināja bariņā un veda staidzināt. Par tādiem pakalpojumiem nācās norēķināties graudā, galvenokārt ar kādu pudeli klunkšķošā.
 Ārkārtīgi nozīmīgs grupā bija pirmais izgājiens no iežogotās teritorijas.
 Biedru grupā bija Viktors Zariņš un Zālamans Eiduss. Aizdevāmies uz Priekuli. Apstaigājām pilsētiņu. Cik ilgi tā var klaiņot? Garlaicīgi. Sarunājām, ka vajadzētu ieslēpties krūmājos un mazuliet atzīmēt dienesta sākumu. Veikalā iegādājāmies nepieciešamības: degvīnu, alu, limonādi un piekodas. Apmetāmies nolūkotajā vietā, kur ne no vienas puses nebijām saskatāmi. Atkorķējām. Varētu sākt, bet… Viktors Zariņš nopukojās: “Ak tu piķis, glāzi taču vajadzēja nopirkt!”
 Es, nevienu vārdu nesacīdams, no kuplā armijas formas tērpa kabatas izvilku daudzšķautņaino trauku, kuru tolaik dēvēja “graņonnij stakan”.
 Bija situsi mana triumfa stunda!
 Zālamans: “Viktor, tev jāņem Ēriks redakcijas štatā!”
 Viktors: “Te vairs šaubu nav!”
 1958. gadā sākās mans žurnālista stāžs.
 Kad devāmies no kazarmām pastaigā, ne pušplēstu zilbi nepaudu, ka vajadzētu sastiķēt. Es, visjaunākais būdams, neuzdrīkstējos kaut ko tādu bilst. Bet nojausma bija, un tālab kazarmās glāzi nočiepu. Mana mūža liktenīgo trauku!

Līdzīgās grāmatas:
Ineta Meimane
Atis Klimovičs
Uldis Rudaks
 
Tatjana Žagare-Vītiņa
50 ukraiņu autori
Inga Ābele
 
Lato Lapsa
Viktors Suvorovs
Atis Klimovičs